עולמות נפגשים: אודות התכנית ללימודי תרבות

 

התכנית ללימודי תרבות, הוקמה בשנת 2000 והינה תכנית אינטרדיסציפלינרית המשותפת לפקולטות למדעי הרוח ולמדעי החברה באוניברסיטה העברית. התכנית מובילה את תחום ביקורת התרבות ומאפשרת זירה אקדמית ואינטלקטואלית תוססת לחשיבה על המורכבות התרבותית של זמננו. התכנית ללימודי תרבות הינה התכנית היחידה בארץ המפגישה בין סוגיות ומתודות של מדעי הרוח ומדעי החברה בפרספקטיבה ביקורתית נועזת. התכנית מקדמת תכנית לימודים ומחקר פורצי דרך המאפשרים לחבר עולמות דיציפלינריים שלרוב אינם נפגשים או מתכתבים. התכנית איננה עסוקה בניפוץ מחיצות דיציפלינריות אלא במפגש בין עולמות ויצירת דיאלוגים בין תחומי ידע חדשים וותיקים. 

כל שנה מציעה התכנית קורסי ליבה חדשים בתחומי ידע מגוונים ופורצי דרך. התכנית מעמידה במרכז השיח שאלות על מרחב, הגירה, רגשות, יחסי כוח ושינוי תרבותי. כמו כן היא עוסקת בתחום התרבות החזותית והדיגיטלית, תרבות הצריכה, תרבות פופולארית ועוד.

הסטודנטיות והסטודנטים של התכנית באים מקשת רחבה של תחומים במדעי הרוח והחברה, מהאקדמיות לאמנויות, מתחומי מקצוע ופעילות חברתית מגוונים כמו חינוך או אדריכלות. התכנית מצטיינת בקידום בוגריה ללימודי המשך או למשרות במוסדות אקדמיים ותרבותיים מובילים בארץ ובעולם.

התכנית יצרה בשנים האחרונות מסגרות לימודיות ומחקריות ייחודיות שמקדמות ריבוי פורמטים של חקירה רב-תחומית מתקדמת כמו חברותא בלימודי תרבות לחקירה עצמאית-משותפת, או הסמינר המחלקתי.

התכנית מתאימה לבוגרי תואר ראשון במדעי הרוח ו/או במדעי החברה, בוגרי אקדמיות לאמנויות ותחומי מקצוע שונים כמו חינוך, אדריכלות או משפטים. כל מי שצמאה לעסוק בניתוח תופעות חברתיות ותרבותיות מפרספקטיבות ביקורתיות, או מעוניינת לקדם פרויקט אינטלקטואלי אישי שלא מקבל מענה בחוגים דיציפלינריים. התכנית היא מקום של מפגש עולמות שונים ופלטפורמה להפרייה הדדית בין בוגרי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, בוגרי ספרות ותיאטרון, בוגרי תקשורת או היסטוריה, פילוסופיה או גאוגרפיה, בוגרי תכניות מיוחדות כמו אמירים, פכ"מ או מנהל עסקים ותולדות האמנות, לצד בוגרי בצלאל, שנקר או מכללות כמו ספיר, בית ברל ועוד.  

למפגש נוסף עם התכנית ותכניה ניתן לבקר בדף הפייסבוק.