עולמות נפגשים: אודות התכנית ללימודי תרבות

 

התכנית ללימודי תרבות, הוקמה בשנת 2000 והינה תכנית אינטרדיסציפלינרית המשותפת לפקולטות למדעי הרוח ולמדעי החברה באוניברסיטה העברית. התכנית מובילה את תחום ביקורת התרבות ומאפשרת זירה אקדמית ואינטלקטואלית תוססת לחשיבה על המורכבות התרבותית של זמננו.

כל שנה מציעה התכנית קורסי ליבה חדשים בתחומי ידע מגוונים ופורצי דרך. התכנית מעמידה במרכז השיח שאלות על מרחב, הגירה, רגשות, יחסי כוח ושינוי תרבותי. כמו כן היא עוסקת בתחום התרבות החזותית והדיגיטלית, תרבות הצריכה, תרבות פופולארית ועוד.

הסטודנטיות והסטודנטים של התכנית באים מקשת רחבה של תחומים במדעי הרוח והחברה, מהאקדמיות לאמנויות, מתחומי מקצוע ופעילות חברתית מגוונים כמו חינוך או אדריכלות. התכנית מצטיינת בקידום בוגריה ללימודי המשך או למשרות במוסדות אקדמיים ותרבותיים מובילים בארץ ובעולם.

התכנית יצרה בשנים האחרונות מסגרות לימודיות ומחקריות ייחודיות שמקדמות ריבוי פורמטים של חקירה רב-תחומית מתקדמת – חברותא בלימודי תרבות לחקירה עצמאית-משותפת, פרקטיקום בלימודי תרבות לחקירה מקצועית במוסדות תרבות מובילים בארץ, והשתלבות במחקרים הבין-לאומיים של סגל התכנית, ומעבדת תרבות המייצרת פלטפורמה לידע אקטיבי ושיתופי הפותחת אפשרויות למחקר טרנספורמטיבי ויזמות אקדמית תרבותית.

למפגש נוסף עם התכנית ותכניה ניתן לבקר בדף הפייסבוק.

 

 

למה ללמוד בתכנית ללימודי תרבות?

התכנית ללימודי תרבות הינה התכנית היחידה בארץ המפגישה בין סוגיות ומתודות של מדעי הרוח ומדעי החברה בפרספקטיבה ביקורתית נועזת. התכנית מקדמת תכנית לימודים ומחקר פורצי דרך המאפשרים לחבר עולמות דיציפלינריים שלרוב אינם נפגשים או מתכתבים. התכנית איננה עסוקה בניפוץ מחיצות דיציפלינריות אלא במפגש בין עולמות ויצירת דיאלוגים בין תחומי ידע חדשים וותיקים. 

 

 

 

 למי מתאימה התכנית ללימודי תרבות?

 

התכנית מתאימה לבוגרי תואר ראשון במדעי הרוח ו/או במדעי החברה, בוגרי אקדמיות לאמנויות ותחומי מקצוע שונים כמו חינוך, אדריכלות או משפטים. כל מי שצמאה לעסוק בניתוח תופעות חברתיות ותרבותיות מפרספקטיבות ביקורתיות, או מעוניינת לקדם פרויקט אינטלקטואלי אישי שלא מקבל מענה בחוגים דיציפלינריים. התכנית היא מקום של מפגש עולמות שונים ופלטפורמה להפרייה הדדית בין בוגרי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, בוגרי ספרות ותיאטרון, בוגרי תקשורת או היסטוריה, פילוסופיה או גאוגרפיה, בוגרי תכניות מיוחדות כמו אמירים, פכ"מ או מנהל עסקים ותולדות האמנות, לצד בוגרי בצלאל, שנקר או מכללות כמו ספיר, בית ברל ועוד.  

 

מה לומדים בתכנית ללימודי תרבות?

 

תכנית הלימודים מורכבת מסוגי קורסים שונים: קורסי חובה, קורסי ליבה וקורסי בחירה לצד מסגרות לימודי יחודיות.

1.  קורסי חובה: שני קורסי חובה בלבד, אחד תיאורטי (שנתי) ואחד מתודולוגי (בסמ' ב'). בקורסים הללו מקבלים ידע שיטתי אודות מושגי היסוד של התיאוריה הביקורתית ומיומנויות בפרקטיקות מחקריות מגוונות.

2. קורסי ליבה: בכל שנה התכנית מציעה סל משתנה של קורסים, בין הנושאים השונים שיילמדו השנה: אנתרופולוגיה של החושים, מוזיקה פופולארית, תרבויות יום יום, על (אי) אלימות: נלסון מנדלה בעקבות פרנץ פנון, תרבות דיגיטלית, ז'אן-ז'אק רוסו, מהפכת הביג דאטה, תרבות פופולארית בעולם הערבי ועוד ועוד.
קורסי הליבה מתקיימים בימי שני ובימי שלישי. פירוט ניתן למצוא כאן

3.  קורסי בחירה: כל סטודנטית בוחרת קורסי בחירה על פי התכנית האישית שלה וליווי ייעוץ סגל התכנית. קורסי הבחירה יכולים להיות קורסי מוסמך משלל תכניות הלימודים בפקולטות למדעי הרוח והחברה באוניברסיטה (ואף פקולטות נוספות אם יש הצדקה ואפשרות לכך)

 

מהי תכנית אישית?

 

תכנית אישית היא תכנית גמישה מאוד שמאפשרת לסטודנטים הלומדים בתכנית ללימודי תרבות לקדם תחום ידע אישי שנקבע יחד עם סגל התכנית. אם בתואר שני בחוג דיציפלינרי הסגל קובע מה סטודנטים צריכים לדעת כדי להיות מוסמכים ב-, בתכנית ללימודי תרבות מלבד שני קורסי החובה, הבחירה נעשית בדיאלוג עם סגל התכנית.

 

האם יש אפשרות לקבל מלגות או מענקי לימודים?

 

התכנית הצטיינה לאורך כל השנים בקידום סטודנטים מצוינים שזכו במלגות לימודים מטעם הפקולטה או קרנות חיצוניים. התכנית מעניקה כל שנה מספר מענקי לימודי לתלמידים שתרמו תרומה משמעותית לתכנית או הצטיינו בצורה יוצאת דופן. התכנית גם מעניקה מענקי קליטה לתלמידים חדשים ומסייעת במימון נסיעות לקורסי קיץ וכנסים בחו"ל.

תלמידי.ות התכנית רשאים גם להגיש מועמדות למלגות מנדל למוסמך

 

 

 

כיצד מתקבלים לתכנית?

 

פרטים לגבי תהליך ההרשמה כאן

יש ליצור קשר עם רכזת התכנית גב' ליאור לוין,   02-5883795  liorl@savion.huji.ac.il

 

כמה ימים בשבוע לומדים בתכנית?

ניתן לרכז את הלימודים ביום אחד בשבוע. 

קורסי החובה נלמדים בימי שלישי, קורסי הליבה מתקיימים גם בימי שני.

מה ההבדל בין המסלול הלא מחקרי והמחקרי?

 

סטודנטים במסלול המחקרי כותבים תיזה, בשעה שסטודנטים במסלול הלא מחקרי כותבים עבודה סמינריונית נוספת. יש הפרש של 2 נקודות זכות בכמות קורסי הבחירה כך שאין הבדל מאוד משמעותי בכמות הקורסים.

 

מה עושים בוגרי התכנית?

 

מוסמכים רבים של התכנית השתלבו בלימודי המשך ו/או במשרות במוסדות אקדמיים מובילים בארץ ובעולם, במוסדות תרבות, תעשיית הקולנוע, הוצאות לאור ומשרדי אדריכלים. הם עומדים בראש תכניות לימודים חדשות, מחלקות במוזיאונים מובילים, יוזמות חברתיות ואמנותיות. לרשימה חלקית של בוגרי התוכנית לחץ/י כאן

 

אפשר לשאול עוד שאלות?

 

משרדנו נמצא בהר הצופים, הפקולטה למדעי החברה, חדר 3711.

ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון: 02-5883795, בדוא"ל  liorl@savion.huji.ac.il או בפייסבוק.

 

עד מתי ניתן להירשם?

ניתן להירשם לשנת הלימודים תשפ"א עד סוף ספטמבר 2020