מסגרות לימוד יחודיות

התכנית יצרה בשנים האחרונות מסגרות לימודיות ומחקריות ייחודיות שמטרתן לפתח חקירה רב-תחומית שונה ומתקדמת – "חברותא בלימודי תרבות" לחקירה עצמאית-משותפת, "פרקטיקום בלימודי תרבות" לחקירה מקצועית במוסדות תרבות מובילים בארץ, "מעבדת תרבות" כפלטפורמה לידע אקטיבי ושיתופי שפותח אפשרויות למחקר טרנספורמטיבי ויזמות אקדמית תרבותית. כל אלו מצטרפים לסמינר המחלקתי שלנו שעוסק בנושאים שונים ומאפשר לסטודנטים, חברי הסגל ומרצים מן החוץ להציג את מחקרם.

סמינר מחלקתי

הסמינר המחלקתי נותן במה להצגת מחקרים חדשים של אנשי ונשות הסגל של התכנית, של תלמידות/יה ומרצות/ים אורחים מהארץ ומחו"ל. הסמינר מאפשר לסטודנטים/ות בתכנית לשמוע מקרוב על מחקרים פורצי דרך בתחום התרבות ולהעשיר את אוצר הידע שלהם. הסמינר מובל על ידי חבר סגל התכנית, ומתרחש כפעם בחודש.

כמה מן הסמינרים שהתרחשו בשנים האחרונות:

 

חברותא

בלימודי תרבות אנו רואים חשיבות רבה בעידוד מסגרות דיון ושיתוף פעולה מחוץ למסגרות המחלקתיות הרשמיות, בהנחה שמסגרות אלה תורמות לפיתוח ההון האקדמי, החברתי והאנושי בקרב תלמידי התכנית ומהוות בסיס להרחבת האופק האינטלקטואלי של כל אחת ואחד. אנו מקווים להאיץ זרימה של ידע, לעורר השראה, להרחיב אופקים ולקדם מטרות משותפות לתלמידי התכנית.

החברותא מתנהלת על ידי תלמידי התכנית, בליווי הסגל, בהתאם לנושא שנבחר והוצג על ידי התלמידים. במהלך השנה נפגשים התלמידים בינם לבן עצמם למספר מפגשים, ומפתחים דיאלוג בין אישי בנושא הנבחר. החברותא מזכה ב-2 נ"ז (השתתפות פעילה ללא ציון מספרי).

בשנים האחרונות עסקו החברותות בנושאים שונים: מרחב חזותי, תרבות שוליים וצורות התנגדות, חברה בתרבות הדיגיטלית, נוף, אוטוביוגרפיה ויצירתיות.

פרקטיקום בלימודי תרבות

לקידום השילוב בין עולם התיאוריה של התרבות לעולם הפרקטיקה והמעשה התרבותיים, התכנית מציעה התמחויות במוסדות תרבות שונים בארץ. במסגרת לימוד זו, וצמוד לקורס ה"פרקטיקום במדעי החברה", המתמחות/ים זוכים לליווי אקדמי אישי בעבודת הסיכום המחקרי, כמו גם לחשיפה, היכרות, התנסות, והתמקצעות עם ובעולמות התוכן אותם הם לומדים וחוקרים.  למידע על מדיניות שיבוץ מתמחים. הפרקטיקום מזכה בשתי נקודות זכות.

בין מוסדות התרבות השותפים –

ביתא- בית לאמנות חברה ועיר המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית חולון
מוזיאון ישראל -מחלקת צילום רדיו מרכז העיר
בית הספר מוסררה- ארכיון חזותי ופרויקט אוסף סינמטק ירושלים- ארכיון הסרטים הישראלי
   

מתוצרי הפרקטיקום

שיח נשים
מתמחה
: תהל גולדשמיד
מקום התמחות"רדיו מרכז העיר ירושלים", רדיו קהילתי-מקומי ואינטרנטי. 
במסגרת בפרקטיקום הגישה יחד עם נעמי נידם פודקאסט חד-שבועי שעוסק בסוגיות של מגדר, שנקרא The Bush - שיח נשים. התכנית רצה זו השנה השנייה ועוסקת במנעד רחב של עניינים אקטואליים ואחרים - החל ממוזיקה, מיניות, אהבה ויחסים, תרבות ואופנה.
לשמיעת חלק מהתכנית The Bush - שיח נשים

לראות כפול: סטריאוגרפים של המזרח התיכון במוזיאון ישראל
מתמחה
: זהר אלמקייס
מקום התמחות: המחלקה לצילום, מוזיאון ישראל
מהו מעמדם המוזיאלי של סטריאוגרפים המתעדים את המזרח התיכון במאה ה-03 באוסף הצילום של מוזיאון ישראל?

אני מ"ג'סי כהן" - זהות מדוברת נובעת מסיפורי השכונה
מתמחה
: נעמה ברק
מקום התמחות: המרכז הישראלי לאומנות דיגיטלית חולון

הגבריות החדשה
מתמחה
: נעמי נידם
מקום התמחות"רדיו מרכז העיר ירושלים", רדיו קהילתי-מקומי ואינטרנטי. 
במסגרת בפרקטיקום הגישה יחד עם תהל גולדשמיד פודקאסט חד-שבועי שעוסק בסוגיות של מגדר, שנקרא The Bush - שיח נשים. במהלך הפרקטיקום קיימה ארבעה ראיונות על גברים וגבריות עם החוקר גבריאל בוקובזה על ספרו "הדרמה של הגבריות החדשה"; עם איש התקשורת ג'קי לוי על מאבקם של הגברים הגרושים במערכת המשפט על זכותם לאבהות; עם העיתונאי אריאל הורוביץ על שיח רגשי ושינוי חלוקת התפקידים בתא המשפחתי; ועם הפעיל החברתי אייל אקרמן על מיניות גברית בצל המוסכמות, וחוסר השיתוף בין גברים בנושאים אלו.
לשמיעת התכנית "על הגבריות החדשה" עם ד"ר גבריאל בוקובזה

סוגיות בהפקת תערוכה בחלל מוזיאלי
מתמחה
: אחמד ח'רוף
מקום התמחות: מוזיאון ישראל
מה ניתן ללמוד מנוהלי הפקת תערוכה בחלל המוזיאלי של המחלקה לעיצוב ולאדריכלות במוזיאון ישראל על יחסי הגומלין המתקיימים בין המימד האתי והמימד האסתטי של המוצגים הכלולים בתערוכה?
 

 

מעבדת תרבות

 

מעבדת תרבות

 

מעבדת התרבות היא פלטפורמה לידע אקטיבי, מוחשי, ושיתופי. היא מהווה סביבה לעשייה ומחשבה "מחוץ לקופסא", ותשתית לפיתוח של מחקר טרנספורמטיבי ויזמות אקדמית תרבותית. במסגרת זו, מתקיימים סדנאות אינטנסיביות, קורסים מרוכזים, ו-Day Labs שמפגישים בין תלמידות.ים, חוקרות.ים, ואנשי מקצוע מתחומים שונים.   

מעבדת התרבות הושקה בשנת 2016 עם LabLitArch Jerusalem, מעבדה ספרותית-אדריכלית בהנחייתו של אדריכל מטאו פריקולי (ניו יורק / טורינו), ו-Day Lab on Movement בשיתוף פעולה עם הפרויקט "הפרעה Störung / ", ובהנחייתם של נמרוד לוין, חוקר מוח (ירושלים), ומוניקה ז'ילט, כוריאוגרפית (פרייבורג).

 

 

Day Labs

ב-17 למאי 2016 התקיים אירוע מיוחד סביב שאלת התנועה והגוף שכלל סדנת תנועה ולאחריה פאנל בהשתתפותם של מוניקה ז'ילט (תיאטרון פרייבורג, גמרניה), נמרוד לוין (מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח, האוניברסיטה העברית) וג'ולי פילפוט (בית הספר לרפואה, אוניברסיטת פרייבורג, גרמניה), שותפים מובילים בפרויקט הישראלי גרמני Störung/הפרעה (2016-2014).

סדנת המחול חקרה תנועה והפרעות תנועה תוך התנסות ב"חשיבה מתוך הגוף", כלומר התבוננות הנובעת ומתבססת על הנעה בפועל של הגוף, ולא מתוך תצפית חיצונית וסטטית עליו. השאיפה היא לעודד תהליכי הרהור השואבים ידע מתוך תנועה של הגוף. נדונו בקצרה שאלות סביב שיווי משקל, זרימה, מאמץ, חוסר נוחות, חירות, דינמיקה, שיתוף, תיאום ועוד. החליפין בין תלמידים וחוקרים הצוברים ידע על תנועה ועל גוף, לבין רקדנים הצוברים ידע מתוך התנועה ומתוך הגוף היו מעוררי השראה. בפאנל נידונו תובנות מקיפות יותר מתוך הפרויקט Störung/הפרעה אשר נשען על שיתוף פעולה מתמשך בין רקדנים וכוריאוגרפים, חוקרים בתחום חקר המוח והרפואה ו"רקדני פרקינסון"  בארץ ובגרמניה, הסדנה והפאנל הותירו רושם רב על אפשרויות משולבות של שיתופי פעולה בינתחומיים, בין שדות, בין קהלים, ובינלאומיים. 

מעבדות תרבות מרוכזות

מעבדת התרבות המרוכזת הראשונה (נמשכה שישה ימים) הושקה בשנת 2016 עם LabLitArch Jerusalem, מעבדה ספרותית-אדריכלית בהנחייתו של אדר' מטאו פריקולי (ניו יורק / טורינו).

 

תוצרי מעבדה זו:

1. פרויקט הגמר של תמר אלון, מיה דיסקין, יוסי מנדלוביץ, ומיכל עמית.

על בסיס הסיפור הקצר "My Purple Scented Novel" של איאן מקיואן

2. פרויקט הגמר של תפארת בסל, אביה מרמור, קראל פינקלשטיין ושירן ישי.

על בסיס הסיפור "The Harvest" של איימי טמפל http://www.pifmagazine.com/1998/09/the-harvest

3. פרויקט הגמר של ענת מרטקוביץ', תום גל, דור כהן ואילת צבי. 

על בסיס הסיפור הקצר "My Purple Scented Novel" של איאן מקיואן.