מעבדת תרבות

 

מעבדת תרבות

 

מעבדת התרבות היא פלטפורמה לידע אקטיבי, מוחשי, ושיתופי. היא מהווה סביבה לעשייה ומחשבה "מחוץ לקופסא", ותשתית לפיתוח של מחקר טרנספורמטיבי ויזמות אקדמית תרבותית. במסגרת זו, מתקיימים סדנאות אינטנסיביות, קורסים מרוכזים, ו-Day Labs שמפגישים בין תלמידות.ים, חוקרות.ים, ואנשי מקצוע מתחומים שונים.   

מעבדת התרבות הושקה בשנת 2016 עם LabLitArch Jerusalem, מעבדה ספרותית-אדריכלית בהנחייתו של אדריכל מטאו פריקולי (ניו יורק / טורינו), ו-Day Lab on Movement בשיתוף פעולה עם הפרויקט "הפרעה Störung / ", ובהנחייתם של נמרוד לוין, חוקר מוח (ירושלים), ומוניקה ז'ילט, כוריאוגרפית (פרייבורג).

 

 

Day Labs

ב-17 למאי 2016 התקיים אירוע מיוחד סביב שאלת התנועה והגוף שכלל סדנת תנועה ולאחריה פאנל בהשתתפותם של מוניקה ז'ילט (תיאטרון פרייבורג, גמרניה), נמרוד לוין (מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח, האוניברסיטה העברית) וג'ולי פילפוט (בית הספר לרפואה, אוניברסיטת פרייבורג, גרמניה), שותפים מובילים בפרויקט הישראלי גרמני Störung/הפרעה (2016-2014).

סדנת המחול חקרה תנועה והפרעות תנועה תוך התנסות ב"חשיבה מתוך הגוף", כלומר התבוננות הנובעת ומתבססת על הנעה בפועל של הגוף, ולא מתוך תצפית חיצונית וסטטית עליו. השאיפה היא לעודד תהליכי הרהור השואבים ידע מתוך תנועה של הגוף. נדונו בקצרה שאלות סביב שיווי משקל, זרימה, מאמץ, חוסר נוחות, חירות, דינמיקה, שיתוף, תיאום ועוד. החליפין בין תלמידים וחוקרים הצוברים ידע על תנועה ועל גוף, לבין רקדנים הצוברים ידע מתוך התנועה ומתוך הגוף היו מעוררי השראה. בפאנל נידונו תובנות מקיפות יותר מתוך הפרויקט Störung/הפרעה אשר נשען על שיתוף פעולה מתמשך בין רקדנים וכוריאוגרפים, חוקרים בתחום חקר המוח והרפואה ו"רקדני פרקינסון"  בארץ ובגרמניה, הסדנה והפאנל הותירו רושם רב על אפשרויות משולבות של שיתופי פעולה בינתחומיים, בין שדות, בין קהלים, ובינלאומיים. 

מעבדות תרבות מרוכזות

מעבדת התרבות המרוכזת הראשונה (נמשכה שישה ימים) הושקה בשנת 2016 עם LabLitArch Jerusalem, מעבדה ספרותית-אדריכלית בהנחייתו של אדר' מטאו פריקולי (ניו יורק / טורינו).

 

תוצרי מעבדה זו:

1. פרויקט הגמר של תמר אלון, מיה דיסקין, יוסי מנדלוביץ, ומיכל עמית.

על בסיס הסיפור הקצר "My Purple Scented Novel" של איאן מקיואן

2. פרויקט הגמר של תפארת בסל, אביה מרמור, קראל פינקלשטיין ושירן ישי.

על בסיס הסיפור "The Harvest" של איימי טמפל http://www.pifmagazine.com/1998/09/the-harvest

3. פרויקט הגמר של ענת מרטקוביץ', תום גל, דור כהן ואילת צבי. 

על בסיס הסיפור הקצר "My Purple Scented Novel" של איאן מקיואן.