צור קשר

 

ראשת התכנית: ד"ר ניקול הוכנר nicole.hochner@mail.huji.ac.il

מזכירות התכנית

רכזת התכנית: ליאור לוין liorl@savion.huji.ac.il

מנהלנית לענייני תלמידים: מורית כהן moritc@savion.huji.ac.il

חדר 3711, הפקולטה למדעי החברה, טלפון 02-5883795

 

אודות

התכנית ללימודי תרבות הינה תכנית אינטרדיסציפלינרית המשותפת לפקולטות למדעי הרוח ולפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית. מאז הקמתה בשנת 2000 התכנית ללימודי תרבות התבססה כתכנית הצטיינות אישית ללימודים מתקדמים (תואר שני ושלישי) המפגישה עולמות ידע שונים. התכנית מקדמת מגוון סוגי חקירה שונים, חקריה תיאורטית יחד עם מחקרים אמפיריים ומעשיים של התרבות. התכנית מובילה את תחום ביקורת התרבות ומאפשרת זירה אקדמית ואינטלקטואלית תוססת לחשיבה על המורכבות התרבותית של זמננו ועל הרלוונטיות של חקר התרבות ככלי להבנת התרבות הישראלית והעולמית.

התכנית מעמידה במרכז השיח שאלות על מרחב, הגירה, רגשות, יחסי כוח ושינוי תרבותי, כמו כן היא עוסקת בתחום התרבות החזותית והדיגיטלית, תרבות הצריכה ותרבות פופולארית ועוד. כל שנה התכנית מציעה קורסי ליבה חדשים בתחומי ידע פורצי דרך. 

הסטודנטיות והסטודנטים של התכנית באים מקשת רחבה של תחומים במדעי הרוח והחברה, מהאקדמיות לאמנויות, מתחומי מקצוע ופעילות חברתית מגוונים כמו חינוך או אדריכלות. הסטודנטיות והסטודנטים בתכנית זוכים להזדמנויות מיוחדות לחוות, לעסוק, ולהתמקצע בחקר התרבות, תוך העמקת הידע וההשקפה הביקורתית סביב תחומי עניין ובפרויקטים אינטלקטואלים אישיים.

התכנית יצרה בשנים האחרונות מסגרות לימודיות ומחקריות ייחודיות שמקדמות ריבוי פורמטים של חקירה רב-תחומית מתקדמת – חברותא בלימודי תרבות לחקירה עצמאית-משותפת, פרקטיקום בלימודי תרבות לחקירה מקצועית במוסדות תרבות מובילים בארץ, והשתלבות במחקרים הבין-לאומיים של סגל התכנית, ומעבדת תרבות המייצרת פלטפורמה לידע אקטיבי ושיתופי הפותחת אפשרויות למחקר טרנספורמטיבי ויזמות אקדמית תרבותית.

התכנית מצטיינת בקידום בוגריה ללימודי המשך או למשרות במוסדות אקדמיים ותרבותיים מובילים בארץ ובעולם. למפגש נוסף עם התכנית ותכניה ניתן לבקר בדף הפייסבוק.